Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Zakup książki:
Joannici i ich związki z ziemiami polskimi Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Master class dla ratowników maltańskich na Ukrainie
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2017-07-19

Master class dla ratowników maltańskich na Ukrainie

 

Indywidualne umiejętności ratownicze i zgranie patrolu często nie wystarczają do skutecznego niesienia pomocy. Ratownicy maltańscy Ukrainy wspierani przez instruktorów z Polski ćwiczyli umiejętności dotarcia do poszkodowanych w warunkach katastrofy budowlanej i współpracę kilkunastoosobowych zespołów.


Maltańska Służba Medyczna logo Polska Pomoc logo

 

Zajęcia Master class odbyły się w dniach 16-18 lipca. Warsztaty podzielone były na dwie części. Pierwszego dnia Dawid Gach – ratownik i członek Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty prowadził zajęcia z komunikacji radiowej i technik linowych. Uczestnicy – liderzy grup ratowników maltańskich z kilku miast Ukrainy uczyli się prawidłowego wiązania węzłów i obsługi sprzętu alpinistycznego. Po przeszkoleniu dzięki uprzejmości straży pożarnej z Iwano-Frankiwska ratownicy mogli wykonać próbne zjazdy na obiekcie treningowym.

 

Drugą część zajęć prowadzili strażacy Państwowej Straży pożarnej, i jednocześnie wykładowcy Wyższej Szkoły Pożarniczej w Krakowie brygadier Robert Kłębczyk i aspirant sztabowy Adam Piętka. Obaj strażacy są członkami legendarnej Ciężkiej Grupy Ratowniczej HUSAR mającej za sobą doświadczenia najtrudniejszych akcji ratowniczych m.in. w Nepalu i Turcji.

 

"zdarza się, że ratownik  musi dotrzeć do poszkodowanego w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach. Musimy umieć przebić się przez ściany i odpowiednio zabezpieczyć grożące zawaleniem budynki. Od tego zależy osób poszkodowanych, ale też życie i zdrowie ratowników.” powiedział brygadier Rober Kłębczyk

 

Uczestnicy szkolenia uczyli się budowania konstrukcji zabezpieczających budynki przez zawaleniem. Ćwiczyli obsługę specjalistycznego sprzętu, przebijali się przez ściany i sufity. Wszystko po to, żeby skutecznie ratować życie w sytuacji katastrofy budowlanej.

 

Ćwiczenia są częścią projektu Rozwoju systemu ochotniczego ratownictwa na Ukrainie. Od 2015 r. instruktorzy z Polski prowadzą szkolenia ratowników, liderów i trenerów. Dostarczany jest specjalistyczny sprzęt oraz organizowane coroczne międzynarodowe manewry. Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP jest realizowany przez Fundację Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbę Pomocy Ukrainy.

 

Zobacz więcej zdjęć z zajęć Master Class

 

Więcej o projekcie:

inauguracja nauczania pierwszej pomocy w szkołach w Iwano-Frankiwsku

relacja z manewrów ratowników w Kamieńcu Podolskim

szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla nauczycieli

spotkanie nt. projektu w Ambasadzie RP w Kijowie

michal.rzysko@zakonmaltanski.pl

 

« powrót
© 2018 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY